Tag: turek

Gru
22

Turek i wypoczynek w lesie Centrum miasta Turek to duże blokowiska oraz markety, tych nie brakuje na każdym rogu. Każdy z nas po trudnym tygodniu pracy marzy o relaksie w ciszy i spokoju. W Turku o to nie trudno, ponieważ wielki teren tego miasta porastają liczne lasy. Mieszkańcy nie mogą narzekać też na trasy rowerowe, które są dobrze przygotowane pod względem oznakowania i terenu. Turowianie znakomicie zdają sobie sprawę z faktu jak cenny atrybut poosiadają, więc wiosną oraz latem spędzają w lesie sporo czasu. W miejscu tym są też przygotowane parkingi leśne gdzie każdy może odpocząć i zjeść posiłek. Jeśli chodzi o czystość w Turkowskich lasach nie jest z tym najgorzej. Co roku z okazji dnia ziemi szkoły podstawowe oraz gimnazjalne mobilizują się do sprzątania lasów oraz parków. Dzięki takiej inicjatywnie wszyscy możemy korzystać z czystej przestrzeni. Las to również wiele atrakcji, można tutaj uprawiać sporty, biegi jazdę na rowerze czy nawet zbierać grzyby jesienią. To na pewno fajny pomysł na wypoczynek na świeżym powietrzu. Jeśli z kolei lubimy dreszczyk adrenaliny na specjalnie wydzielonym terenie w lesie znajduje się strzelnica, z której można skorzystać. W lesie ma też miejsce wiele imprez kulturalnych jak biegi przełajowe, rajdy czy inne inicjatywy. Turek jest nie dużym miastem, ale to przemawia na jego korzyść, ponieważ mieszkańcy bez problemu mogą korzystać z wypoczynku w lesie, który jest na wyciągnięcie ręki.

Gru
06

Turek i jego położenie Turek jest miastem zlokalizowanym w samy centrum Polski. Turek to bardzo atrakcyjny teren, ponieważ znajduje się tutaj wiele sklepów, miejsc wypoczynkowych czy jezior. Główną rzeką przepływająca przez Wielkopolskę jest Folusz, nie oznacza to bynajmniej, że to jedyny zbiornik wodny. Na terenie Turku mieszczą się też zbiorniki sztuczne, w których turowianie licznie wypoczywają letnią porą. Turek, jeśli chodzi o samą powierzchnie może nie należy do miast wielkich, ale za to ma sporą liczbę mieszkańców. Według badań przeprowadzonych w 2011, miasto liczyło aż 29 059 mieszkańców. Turek można śmiało nazwać miastem przemysłowym, szczególnie termin ten odnosi się do licznych sklepów i punktów handlowych, nigdzie więcej w całej Wielkopolsce nie ma aż tylu marketów czy sklepów odzieżowych na tak małym terenie, co tutaj. Mimo tak wielkiej sieci sklepów oraz licznych marketów w mieście prowadzone są nadal kolejne prace budowlane, których celem jest nowa baza sklepowo- usługowa. Turek można śmiało rzecz, że z roku na rok się rozrasta, jest tutaj wiele szkół średnich, co sprzyja napływowi ludzi z poza miasta. W ostatnich latach powstała też w mieście filia studiów zaocznych, dając w ten sam sposób szanse na tańszą edukacje na miejscu wielu turowianom. Na pewno jest to miasto w przyszłością, ponieważ wciąż się rozwija.

Lis
24

Synagoga w Turku Turek był już od dawien dawna miejscem życia wielu społeczności. Datuje się, że już w osiemnastym wieku odnotowano na ziemiach tych ludność żydowską. W tym samy czasie nadano im też nazwiska i wpisano ich, jako mieszkańców Turku. Początkowo nie była to duża liczba, ponieważ tylko szesnaście rodzin z biegiem lat jednak zmieniło się to diametralnie. Liczba żydów na ziemiach tureckich zwiększyła się kilkanaście, w końcu osób tych było tak wiele, że w końcu postanowiono z myślą o nich stworzyć kościół, w którym mogliby się modlić. Pierwsza synagoga mieściła się przy ulicy Kaliskiej i była parterowym budynkiem, który nie do końca sprawdzał się w tej roli, dlatego też przez lata przebudowywano go i modernizowano. Z biegiem lat napięta sytuacja, jaka miała miejsce doprowadziła do wydzielenia rewiru żydowskiego i budowę nowej synagogi, tym razem przy ulicy Szerokiej. Budowla była jedyną taką w Wielkopolsce, co ważne charakteryzowała się prostotą i klasycyzmem. Synagoga była punktem centralnym dla żydów w wydzielonym fragmencie miasta. Z czasem zdecydowano o rozebraniu synagogi na rzecz powstającego kina tur. Dziś możemy tutaj korzystać z opcji, jakie daje nam kino i się relaksować. Pamięć jednak o tym miejscu została zachowana, ponieważ w 1994 odsłonięta została tutaj tablica pamiątkowa, która przypomina o pierwotnym obiekcie, jaki miał tutaj miejsce.

Lis
23

Przedszkola w Turku Dzieci do najmłodszych lat są w stanie chłonąć olbrzymią wiedzę. Aby ich rozwój przebiegał jak najlepiej zazwyczaj decydujemy się je posłać do przedszkola. Jest to specjalnie przygotowana placówka, w której dzieci nie tylko uczą się integracji w grupie, ale przede wszystkim samodzielności, socjalizacji. Wszystkie zadania, jakie realizuje z nimi pani przedszkolanka odbywają się na zasadzie luźnej zabawy, ponieważ tylko tak dziecko jest w stanie nauczyć się najwięcej. Jeśli chodzi o przedszkola w Turku nie możemy narzekać na ich liczbę, ponieważ jest imponująca, posiadamy kilka takich placówkę, które co roku oblegane są przez rodziców. Zapotrzebowanie na nie wciąż rośnie, więc na terenie miasta powstają prywatne placówki takie jak klubik dla dzieci, czy prywatne przedszkole Magiczna Chatka. Są one opcją dla rodziców, których dziecko nie dostało się do przedszkola lub na opiekę, kiedy rodzice są w pracy. Przedszkola pełnią bardzo ważną role w życiu małego człowieka, dlatego też muszą być odpowiednio przygotowane nie tylko pod względem merytorycznym, jeśli chodzi o kadrę nauczającą, ale też i praktycznym. Każde przedszkole posiada sale dostosowaną do potrzeb dziecka oraz plac zabaw, w którym dzieci bawią się podczas ładnej pogody. Nad całością, czyli bezpieczeństwem naszych dzieci czuwa pani przedszkolanka.