Kategoria: Turek

Sty
12

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa Turek może pochwalić wieloma pięknymi miejscami, jednym, na które watro szczególnie zwrócić uwagę jest kościół. Widoczny jest już na obrzeżach miasta za sprawą swojego położenia oraz pięknego oświetlenia. Kościół znajduje się w pobliżu zabytkowego rynku w Turku i po dziś dzień, pomimo, że jest zabytkowy nadal odprawiane są tutaj regularne mszę święte oraz uroczystości. W ciągu tygodnia obiekt jest otwarty tylko częściowo wszystko po to, aby zabezpieczyć go przed złodziejami i osobami dewastującymi. Same początki historii tego kościoła sięgają lat 1904-1913. Jeśli chodzi o cześć wizualną na zewnątrz kościół zaskakuje swoją formą, czyli strzelistymi łukami w oknach, kolorowymi witrażami oraz kształtem. Wzniecono go na podstawie krzyża tak jak kościół neogotycki z tym, że ten jest już wykonany bardzo bogato. Podobnie jest w samym środku świątyni, jej twórcą i głównym malarzem był wszystkim dobrze znany i ceniony Józef Mehoffer. To dzięki jego inicjatywie oraz talentowi powstały w kościele polichromie, drogi krzyżowe, część witraży oraz obrazy Matki Boskiej oraz św. Stanisława Kostki. Prace Mehoffera, jakie wykonał w Turkowskim kościele uważane są za jedne z najlepszych, jakie malarz wykonał. Dziś wielu ludzi odwiedza tutek właśnie z uwagi na piękny kościół, którego wnętrze zawdzięczamy Mehofferowi.

Sty
11

Turek - miejscem do aktywnego wypoczynku Turek jest miejscem szczególnym, nigdzie indziej nie ma tylu sklepów, punktów usługowych, co tutaj. Kolejnym atutem jest położenie miasta, ponieważ mieszkańcy mają z stąd blisko do licznych zbiorników wodnych. Fakt ten sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i zabawie nad wodą. Główną rzeką przepływającą przez powiat jest Warta, to waśnie tutaj kumuluje się najwięcej atrakcji wodnych w rejonie. Możemy skorzystać z licznych spływów kajakowych, rejsów czy nawet wędkowania. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz czystej wody turyści przybywający w te rejony mogą na pewno zakochać się w czystych lasach. Brzegi wody porastają lasy, które dostarczają pięknych walorów wzrokowych. W okolicach Turku poza atrakcjami związanymi z naturalną rzeką turyści mogą jeszcze skorzystać ze sztucznych zbiorników, w których woda jest utrzymywana sztucznie, mowa tutaj o zbiorniku Przykona. Tutaj istnieje duża baza noclegowa oraz możliwość wypożyczenia sprzętu do pływania. W sezonie letnim obiekt jest pilnowany przez ratowników, ponieważ cieszy się ogromnym powodzeniem. Bliskie sąsiedztwo z miastem sprawia, że na weekend przyjeżdża tutaj bardzo wielu mieszkańców, aby się odprężyć i wypocząć na łonie natury. Jak widać Turek ma wiele atrakcji, dzięki bliskości ze zbiornikami wodnymi stał się szybko bazą dla wielu turystów i osób odwiedzjących te tereny.

Sty
08

Siłownia Każdy z nas lubi czasem zadbać o siebie i swoją sylwetkę. Ćwiczenia są dobre nie tylko na mieście, ale i nasze samopoczucie. Ćwiczyć możemy zarówno w domu, jaki poza nim w miejscu specjalnie do tego celu wyznaczonym, czyli na siłowni. Każde większe miasto może już poszczycić się takimi obiektami, również Turek posiada zaplecze treningowe. Pierwszą siłownią jak powstała w mieście była siłownia w ośrodku sportowym. Ta jednak z czasem z powodu braku inwestycji podupadła, małe sale oraz słaby sprzęt doprowadziły do sytuacji, w której siłownia utraciła sporą cześć klientów. Nie należy się jednak tym faktem martwić, ponieważ na terenie miasta powstał nowy obiekt stworzony dla osób ceniących zdrowy tryb życia i ćwiczenia. W tym roku na terenie pływalni krytej otwarto nową siłownię, na która możemy uczęszczać sami lub nawet całą rodziną. Dzięki ogromnej liczbie sprzętów znajdzie tutaj każdy coś dla siebie. Do dyspozycji każdego klienta jest szafka na ubranie oraz woda. Można ćwiczyć tutaj samemu lub z terenem personalnym, ten ustali właściwy dla nas trening i będzie czuwał nad jego przebiegiem. Siłownia to ciekawa opcja dla tych, którzy lubią ćwiczyć, osób takich jest coraz więcej, ponieważ rośnie świadomość ludzi na temat zdrowego odżywiania i ruchu. Siłownia pozwoli popracować nie tylko nad swoją sylwetką, masą, ale i siłą.

Gru
29

Place zabaw w Turku Każde dziecko potrzebuje się wybiegać na świeżym powietrzu, szczęściarzami są niewątpliwie ci, którzy posiadają własne podwórko. Co kiedy jesteśmy mieszkańcami blokowiska? Wówczas brakuje miejsca na zabawę. Jeśli chodzi o Turek to całe centrum miasta stanowią blokowiska, jest ich na prawdę wiele i z roku na rok inwestycji tych przybywa. Aby dzieci zamieszkujące te tereny miały bezpieczne miejsce do zabawy tworzone są liczne place zabaw. Placem takim będziemy nazywali wydzieloną przestrzeń, w której dziecko może się bawić bezpiecznie. Najczęściej na placu spotkamy takie wyposażenie jak piaskownica, huśtawki, czy zjeżdżalnie. Wokół każdego placyku rozstawione są ławeczki dla opiekunów, aby mieli oko na swoje pociechy. W Turku z roku na rok zwiększa się liczba placów zabaw, powstają na dużych osiedlach oraz nawet na wsiach okolicznych, aby każde dziecko miało miejsce do zabawy. Jest to wspaniała inicjatywa realizowana naturalnie przy użyciu środków z unii europejskiej, ale efekty już są. Dzieci zamiast włóczyć się między blokowiskami wolny czas spędzają na placach zabaw. W zależności od zdobytych funduszy place te naprawę mogą być imponujące, czyli nawilżające do parku dinozaurów, miniatur wszystko zależy od wizji architekta. Poza tym, że sprzęty ładnie wyglądają muszą być też bezpieczne, ponieważ korzystają z nich najmłodsi.

Gru
27

Rynek w Turku Każde miasto musi mieć swoje centrum, w którym lubimy przebywać i wiele się tam dzieje, podobnie jest w Turku, tutaj punktem centralnym jest rynek. Sam rynek ma kształt kwadratu gdzie z każdego boku wychodzą ulice, dzięki czemu możemy dostać się tutaj praktycznie od każdej strony. W rynku usytuowanych jest najwięcej punktów gastronomicznych, sklepów czy punktów usługowych. Obecny rynek zachwyca swoim wyglądem, czy jednak zawsze tak było? Naturalnie, że nie. Dawniej rynek otoczony był starymi drewnianymi budowlami, które nie prezentowały się dobrze, dopiero wiek dziewiętnasty i dwudziesty przyniosły poważne zmiany. Drewniane szpecące budynki zamieniono murowanymi kamienicami. Co ciekawe pomimo upływu tylu lat nadal pięknie wyglądają. Wciąż są prowadzone tutaj prace renowacyjne po to, aby odrestaurować piękne zabytkowe budynki. Nadal są one też zamieszkiwane lub podnajmowane pod lokale użytkowe. Mówiąc o rynku nie możemy pominąć kilku ważnych budowli tego miejsca, mianowicie ratusza, który jest chlubą miasta, kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa widocznego już z daleka. Z czasem punkt został wzbogacony też o piękną fontannę, która jest atrakcją po dziś dzień. Obiekt jest też monitorowany po to, aby zabezpieczyć go przed ewentualnymi dewastacjami. Na fontannę w Turku przybywają młodzi ludzie, aby odpocząć na ławce lub ochłodzić się zimną bryzą wody.