Kategoria: Konin

Sty
12

Ośrodek nurkowania w Koninie Konin ma bardzo dobrą lokalizacje, czyli jego położeni sprzyja bazie turystycznej. Okolice Konina to przede wszystkim piękne jeziora, gdzie w sezonie letnim nie brakuje osób zwiedzających i wypoczywających nad wodą. Jednym z najbardziej znanych wszystkim ośrodków jest na pewno ten mieszczący się w Trębach. Jest tak, ponieważ właśnie tutaj znajduje się baza nurkowa Wielkopolskiego Centrum Działalności Podwodnej” driver”. Ośrodek cieszy się dobrą renomą i jest największym w Wielkopolsce. To tutaj można nabić butle do sprzętu, wypożyczyć sprzęt czy przejść odpowiednie przeszkolenie. Dużym atutem jest położenie samego ośrodka, ponieważ znajduje się nad jeziorem Budzisławskim, ono uznawane jest za jedno z najczystszych w Polsce. Jezioro podzielone jest na dwa fragmenty, pierwszą cześć zajmuje płytka woda oraz roślinność zielona, druga zaś jest już głębsza. Woda tutaj osiąga nawet 35 metrów głębokości, z czego na 10 m sięga przejrzystość wody. Woda jest tutaj bardzo czysta, co sprzyja nurkowaniu. Pod wodą możemy zobaczyć przede wszystkim ciekawe gatunki ryb oraz życie wodne od podstaw. Kolejnym atutem jest tor podwodny dla nurków gdzie zatopione są imitacje wraków. Dzięki takim elementom nurek może po kawałku odkrywać świat pod wodą i pobudzać swoją wyobraźnię. Nurkowanie to na pewno opcja na aktywny wypoczynek w Koninie, trzeba jednak mieć do tego odpowiednie przeszkolenie.

Sty
04

Konin – raj dla wędkarzy Konin można śmiało określić mianem raju dla wędkarzy. Znajduje się tutaj bardzo duże skupisko jezior oraz kanałów, które są silnie zarybione. Na pewno każdy, kto spróbuje tego sportu nie zostanie z niczym. W koninie ryb jest pod dostatkiem i co ważne akwenów wodnych też. Bliskość jezior między sobą sprawia, że wielu wędkarzy nawet zawodowych właśnie te tereny wybiera na poławianie ryb. W Koninie dominują przede wszystkim ryby słodkowodne, możemy wymienić tutaj głównie: leszcze, szczupaki, węgorze to tylko jedne z licznych gatunków występujących. Jeśli z kolei zależy nam na większych sztukach na pewno warto wybrać się nad jezioro Budzisławskie, ponieważ tutaj niektóre sztuki dochodzą nawet do sześciu kilogramów. Najlepsze jednak warunki do połowu ryb są na jeziorach Mikorzyńskim, Pątnowskim oraz Licheńskim. Tutaj woda nie zamarza nawet porą zimową, dlatego też pasjonaci połowu mogą tutaj łowić cały rok. Konin bogaty jest w liczne jeziora, w każdym znajdziemy dorodne okazy ryb, zanim jednak wybierzemy, zdecydujemy się na określone miejsce warto zapytać miejscowych o najlepsze miejsca do wędkowania. W zasadzie Konin jest jedynym takim miastem w Wielkopolsce, które oferuje tak bogatą bazę wędkarską. Można tutaj miło spędzić czas i dodatkowo uprawiać swoje hobby jak wędkowanie. Nic, więc dziwnego, że miasto to odwiedza tak wiele osób.

Sty
01

Szlaki rowerowe w Koninie Ciekawy teren to taki, który budzi w nas zainteresowanie. Przybywając w nowe okolice szukamy nie tylko miejsc do zwiedzania, ale i wypoczynku. Takim miastem jest na pewno Konin. Kiedy zmęczeni jesteśmy już hałasem miejskim i chcemy wypocząć możemy skorzystać z licznych atrakcji, jakie czekają na nas w tutejszym lesie. Powita koniński to duży obszar leśny gdzie trasy rowerowe są przygotowane właśnie pod rowerzystów. Tras jest wiele a do tego są właściwie oznakowane, dzięki czemu wielka objętość terenu leśnego nie przeraża nikogo. Do dyspozycji turystów, jaki samych mieszkańców mamy aż 600 km tras rowerowych. Same trasy są bardzo zróżnicowane, mogą mieć różny stopień trudności oraz długość, aby się z nimi zapoznać wystarczy tylko przeczytać oznaczenia na mapie, jest to sporym ułatwieniem dla rowerzysty. Szlaki rowerowe obejmują ogromne tereny lasów, łączą też nie rzadko Konin z mniejszymi miejscowościami. Trasy mają wiele walorów, ponieważ podczas jazdy nie tylko zwiedzamy piękne lasy, ale do tego możemy zobaczyć okolice w całej okazałości, na uwagę zasługuje tutaj na pewno trasa rowerowa wokół jeziora, która to jest bardzo malownicza. Szlaki rowerowe są ogromnym atutem miasta, na co wskazuje szerzące się z roku na rok zainteresowanie nimi. To nie tylko opcja na aktywny wypoczynek, ale i poznanie walorów miasta.

Gru
29

Gospodarka Konina Konin znajduje się w Wielkopolsce, to właśnie jego położenie ma decydujący wpływ na sektor gospodarki. Głównym punktem, przemysłu w mieście jest kopalnia węgla brunatnego. Wiele lat temu odkryto, iż na terenach Konina znajdują się potężne złoża węgla i właśnie z tego względu wybudowano tutaj kopalnie Pątnów, Adamów- Konin. Jeśli chodzi o gospodarkę to złoża, jakie tu są eksploatowane wystarczają do pokrycia 8,5 procent zapotrzebowania na energie dla całej Polski. Poza kopalnią nie możemy pominąć kolejnej ważnej gałęzi przemysłu, jaką jest huta aluminium. Na uwagę zasługuje fakt, że w Polsce jest to jedyna tego typu huta. Gospodarka Konina może pochwalić się jeszcze przemysłem odzieżowym, znajdują się na terenie miasta trzy wielkie zakłady odzieżowe. Konin do tej pory nie może narzekać, przemysł tutaj kwitnie dodatkowym atrybutem miasta jest posiadanie rzeki oraz wielu jezior, co sprzyja rozwojowi agroturystyki i turystom. Jeśli chodzi o samo bezrobocie nie jest ono wysokie wynosi około 12%. Konin prężnie działa, czego dowodem są kolejne inwestycje w tym mieście, wciąż budowane są kolejne drogi dojazdowe, autostrady. W Koninie znajduje się też port rzeczny, który łączy miasto z morzem bałtyckim. Gospodarka miasta pnie się do góry, rozwój dokonuje się nie tylko na drodze infrastruktury, ale i przemysłu wydobywczego.

Gru
24

Synagoga w Koninie Przed okresem wojny wiele miast było schronieniem dla Żydów, również w Koninie znajdowało się wiele rodzin żydowskich. Dla ich waśnie potrzeb wybudowano synagogę, czyli miejsce modlitw. Początkowo budowla była drewniana, ale jej wielkość wciąż nie była odpowiednia dla potrzeb żydów, osadzający się w Koninie i potrzebowali większego budynku dla swoich potrzeb. Z czasem na miejscu drewnianej synagogi postawiono murowaną. Fundatorem tej dużej inwestycji był koniński kupiec Zalman Zander. Dzięki jego pomocy synagogę w szybkim czasie wzbogacono też o salę modlitwy dla kobiet oraz przedsionek. Co ciekawe budynek przetrwał do dzisiejszych czasów w bardzo dobrej formie. Dziś wszyscy możemy go podziwiać tuż przy placu zamkowym. Jeśli chodzi o sam wygląd zewnętrzny synagoga pięknie się prezentuje, nie brakuje w niej bogatych żłobień oraz fasad. Wzrok przykuwa też nie banalne oszklenie, synagoga posiada bardzo zróżnicowane i niewymiarowe okna od okrągłych po podłużne i strzeliste. Jeśli chodzi o wnętrze na pewno zachwyci nas sala główna gdzie w dobrym stanie zachowały się malowidła ścienne. W budynku nie brakuje też ozdobnych tkanin oraz dekorów pochodzących jeszcze z lat osiemdziesiątych. Synagoga dawniej była tylko miejscem użytecznym gdzie się modlono, dziś możemy oglądać ją i podziwiać zwiedzając miasto Konin a konkretnie starówkę.