Kategoria: Koło

Gru
31

Koło - wyroby ceramiczne Koło jest jednym z miast leżących w Wielkopolsce. Większości z nas teren ten kojarzy się z wyrobami bidetów czy umywalkami tym czasem Koło ma do zaoferowania znacznie więcej. To właśnie tutaj wytwarza się piękną ceramikę. Czasy wyrobu w tym terenie ceramiki sięgają aż szesnastego wieku. Wówczas na brzegu Warty powstała osada garncarska, z czasem zaczęła się ona tak prężnie rozwijać, że zaczęto w niej produkować wszelkiego typu i kształtu ceramikę już na większą skalę. Koło szybko zostało rozsławione, jako zagłębie garncarstwa. Tworzono tutaj nie tylko naczynia stołowe, ale i piękną galanterię ozdobną. Wyroby te były niepowtarzalne ze względu na stasowane metody ich dekorowania, produkty złocono, rzeźbiono a nawet nadrukowywano. Po dziś dzień pozostało wiele reliktów tamtych czasów, wyroby ceramiczne możemy oglądać w muzeum technik ceramicznych w Kole lub w muzeum w Krośniewicach. Początkowo fabryka wykonywała tylko ceramikę z czasem jednak się przeobraziła i podzieliła. Nadal tworzono wyroby ozdobne, ale nie tylko. Na rynek zaczęły napływać wszelkiego typu sprzęty sanitarne jak umywalki czy bidety. Dziś właśnie te elementy są kojarzone z miastem Koło. Wyroby są dziś rozpowszechnione w całym kraju. Początki garncarstwa sięgają zamierzchłych czasów, co ważne po dziś dzień zapisały się na kartach miasta i są jego wizytówką.

Gru
06

Starówka w Kole Teren kolski i samo miasto Koło bogate jest w rożnego rodzaju zabytki, największą perełką tego miejsca jest nie wątpliwie starówka. Stare miasto pomimo upływu tylu lat zachowało się we wspaniałej formie na tyle, że w roku 1951 zostało wpisane na listę zabytków. W dobrym stanie zachował się nie tylko sam ratusz, ale i układ dróg, kościoły, grunty oraz kamienice. Sam rynek bogaty jest bardzo pod względem historycznym, możemy tutaj na pewno zachwycić się samym ratuszem, który jest w centralnej części rynku, nieopodal mieści się kościół farny, wszystko znakomicie wkomponowane jest w otoczenie. Nie brakuje tu wielu kamienic odrestaurowanych, ale nada zachowanych w dawnym klimacie. Pozostałe kamienice to przeważnie budynki z dziewiętnastego wieku, na szczególną uwagę zasługują jednak kamienica pod numerem 26 oraz 10. Pierwsza z nich po wojnie była szkołą plastyczną a następnie hotelem kontur, z kolei kamienica z nr 10 to pozostałość po targach mięsnych miejskich. Obecnie starówka nadal tętni życiem, ponieważ stare kamienice są wynajmowane, jako lokale użytkowe. Wiele z nich stanowi mieszkanie dla rodzin z tego regionu. Nieopodal znajduje się budynek przychodni Stomatolog Koło. Dawniej jednak w rynku działo się więcej za sprawą kwitnącego handlu, obecnie jest inaczej, ponieważ wybrano na te działalność strefę poza rynkiem. Z drugiej strony to dobre wyjście dla zwiedzających rynek, ponieważ w ciszy i spokoju mogą się skupić na walorach historycznych miasta.

Lis
23

Przedszkola w Turku Dzieci do najmłodszych lat są w stanie chłonąć olbrzymią wiedzę. Aby ich rozwój przebiegał jak najlepiej zazwyczaj decydujemy się je posłać do przedszkola. Jest to specjalnie przygotowana placówka, w której dzieci nie tylko uczą się integracji w grupie, ale przede wszystkim samodzielności, socjalizacji. Wszystkie zadania, jakie realizuje z nimi pani przedszkolanka odbywają się na zasadzie luźnej zabawy, ponieważ tylko tak dziecko jest w stanie nauczyć się najwięcej. Jeśli chodzi o przedszkola w Turku nie możemy narzekać na ich liczbę, ponieważ jest imponująca, posiadamy kilka takich placówkę, które co roku oblegane są przez rodziców. Zapotrzebowanie na nie wciąż rośnie, więc na terenie miasta powstają prywatne placówki takie jak klubik dla dzieci, czy prywatne przedszkole Magiczna Chatka. Są one opcją dla rodziców, których dziecko nie dostało się do przedszkola lub na opiekę, kiedy rodzice są w pracy. Przedszkola pełnią bardzo ważną role w życiu małego człowieka, dlatego też muszą być odpowiednio przygotowane nie tylko pod względem merytorycznym, jeśli chodzi o kadrę nauczającą, ale też i praktycznym. Każde przedszkole posiada sale dostosowaną do potrzeb dziecka oraz plac zabaw, w którym dzieci bawią się podczas ładnej pogody. Nad całością, czyli bezpieczeństwem naszych dzieci czuwa pani przedszkolanka.