Archiwum: Grudzień 2015

Gru
31

Koło - wyroby ceramiczne Koło jest jednym z miast leżących w Wielkopolsce. Większości z nas teren ten kojarzy się z wyrobami bidetów czy umywalkami tym czasem Koło ma do zaoferowania znacznie więcej. To właśnie tutaj wytwarza się piękną ceramikę. Czasy wyrobu w tym terenie ceramiki sięgają aż szesnastego wieku. Wówczas na brzegu Warty powstała osada garncarska, z czasem zaczęła się ona tak prężnie rozwijać, że zaczęto w niej produkować wszelkiego typu i kształtu ceramikę już na większą skalę. Koło szybko zostało rozsławione, jako zagłębie garncarstwa. Tworzono tutaj nie tylko naczynia stołowe, ale i piękną galanterię ozdobną. Wyroby te były niepowtarzalne ze względu na stasowane metody ich dekorowania, produkty złocono, rzeźbiono a nawet nadrukowywano. Po dziś dzień pozostało wiele reliktów tamtych czasów, wyroby ceramiczne możemy oglądać w muzeum technik ceramicznych w Kole lub w muzeum w Krośniewicach. Początkowo fabryka wykonywała tylko ceramikę z czasem jednak się przeobraziła i podzieliła. Nadal tworzono wyroby ozdobne, ale nie tylko. Na rynek zaczęły napływać wszelkiego typu sprzęty sanitarne jak umywalki czy bidety. Dziś właśnie te elementy są kojarzone z miastem Koło. Wyroby są dziś rozpowszechnione w całym kraju. Początki garncarstwa sięgają zamierzchłych czasów, co ważne po dziś dzień zapisały się na kartach miasta i są jego wizytówką.

Gru
29

Gospodarka Konina Konin znajduje się w Wielkopolsce, to właśnie jego położenie ma decydujący wpływ na sektor gospodarki. Głównym punktem, przemysłu w mieście jest kopalnia węgla brunatnego. Wiele lat temu odkryto, iż na terenach Konina znajdują się potężne złoża węgla i właśnie z tego względu wybudowano tutaj kopalnie Pątnów, Adamów- Konin. Jeśli chodzi o gospodarkę to złoża, jakie tu są eksploatowane wystarczają do pokrycia 8,5 procent zapotrzebowania na energie dla całej Polski. Poza kopalnią nie możemy pominąć kolejnej ważnej gałęzi przemysłu, jaką jest huta aluminium. Na uwagę zasługuje fakt, że w Polsce jest to jedyna tego typu huta. Gospodarka Konina może pochwalić się jeszcze przemysłem odzieżowym, znajdują się na terenie miasta trzy wielkie zakłady odzieżowe. Konin do tej pory nie może narzekać, przemysł tutaj kwitnie dodatkowym atrybutem miasta jest posiadanie rzeki oraz wielu jezior, co sprzyja rozwojowi agroturystyki i turystom. Jeśli chodzi o samo bezrobocie nie jest ono wysokie wynosi około 12%. Konin prężnie działa, czego dowodem są kolejne inwestycje w tym mieście, wciąż budowane są kolejne drogi dojazdowe, autostrady. W Koninie znajduje się też port rzeczny, który łączy miasto z morzem bałtyckim. Gospodarka miasta pnie się do góry, rozwój dokonuje się nie tylko na drodze infrastruktury, ale i przemysłu wydobywczego.

Gru
29

Place zabaw w Turku Każde dziecko potrzebuje się wybiegać na świeżym powietrzu, szczęściarzami są niewątpliwie ci, którzy posiadają własne podwórko. Co kiedy jesteśmy mieszkańcami blokowiska? Wówczas brakuje miejsca na zabawę. Jeśli chodzi o Turek to całe centrum miasta stanowią blokowiska, jest ich na prawdę wiele i z roku na rok inwestycji tych przybywa. Aby dzieci zamieszkujące te tereny miały bezpieczne miejsce do zabawy tworzone są liczne place zabaw. Placem takim będziemy nazywali wydzieloną przestrzeń, w której dziecko może się bawić bezpiecznie. Najczęściej na placu spotkamy takie wyposażenie jak piaskownica, huśtawki, czy zjeżdżalnie. Wokół każdego placyku rozstawione są ławeczki dla opiekunów, aby mieli oko na swoje pociechy. W Turku z roku na rok zwiększa się liczba placów zabaw, powstają na dużych osiedlach oraz nawet na wsiach okolicznych, aby każde dziecko miało miejsce do zabawy. Jest to wspaniała inicjatywa realizowana naturalnie przy użyciu środków z unii europejskiej, ale efekty już są. Dzieci zamiast włóczyć się między blokowiskami wolny czas spędzają na placach zabaw. W zależności od zdobytych funduszy place te naprawę mogą być imponujące, czyli nawilżające do parku dinozaurów, miniatur wszystko zależy od wizji architekta. Poza tym, że sprzęty ładnie wyglądają muszą być też bezpieczne, ponieważ korzystają z nich najmłodsi.

Gru
27

Rynek w Turku Każde miasto musi mieć swoje centrum, w którym lubimy przebywać i wiele się tam dzieje, podobnie jest w Turku, tutaj punktem centralnym jest rynek. Sam rynek ma kształt kwadratu gdzie z każdego boku wychodzą ulice, dzięki czemu możemy dostać się tutaj praktycznie od każdej strony. W rynku usytuowanych jest najwięcej punktów gastronomicznych, sklepów czy punktów usługowych. Obecny rynek zachwyca swoim wyglądem, czy jednak zawsze tak było? Naturalnie, że nie. Dawniej rynek otoczony był starymi drewnianymi budowlami, które nie prezentowały się dobrze, dopiero wiek dziewiętnasty i dwudziesty przyniosły poważne zmiany. Drewniane szpecące budynki zamieniono murowanymi kamienicami. Co ciekawe pomimo upływu tylu lat nadal pięknie wyglądają. Wciąż są prowadzone tutaj prace renowacyjne po to, aby odrestaurować piękne zabytkowe budynki. Nadal są one też zamieszkiwane lub podnajmowane pod lokale użytkowe. Mówiąc o rynku nie możemy pominąć kilku ważnych budowli tego miejsca, mianowicie ratusza, który jest chlubą miasta, kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa widocznego już z daleka. Z czasem punkt został wzbogacony też o piękną fontannę, która jest atrakcją po dziś dzień. Obiekt jest też monitorowany po to, aby zabezpieczyć go przed ewentualnymi dewastacjami. Na fontannę w Turku przybywają młodzi ludzie, aby odpocząć na ławce lub ochłodzić się zimną bryzą wody.

Gru
27

Kino Tur w Turku Każdy z nas po trudnym tygodniu pracy marzy o relaksie. Może wyglądać on na różne sposoby, wszystko zależy od tego jak lubimy się bawić czy odprężać. W Turku znajduje się wiele miejsc godnych uwagi gdzie każdy mieszkaniec może odpocząć i oderwać się od codzienności, jednak najbardziej obleganym punktem pozostaje nadal kino. Instytucja zarządzającą kinem Tur jest Miejski dom kultury, który nie tylko czuwa nad oprawą kina, ale i repertuarem. Dawniej kino Tur nie cieszyło się dobrą renomą, stare nie wygodne krzesła do tego ekran i nagłośnienie nie najlepszej, jakości. Obecnie sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej widz może skorzystać z modernizowanej infrastruktury technicznej. Każdy może dziś w kinie skorzystać z opcji oglądania filmu w 3 d. Na uwagę zasługuje też nowoczesny system dźwiękowy dolby digital oraz ekran perluks. Dom kultury przy wsparciu wielu innych instytucji sprawił, że dziś kino Tur jest chlubą miasta i nie odbiega tutaj klasą od kin w większych miastach. Może śmiało być konkurencją dla kina w Koninie. Kino w Turku zostało też przeobrażone, dziś może pomieścić aż 300 widzów na jednym seansie filmowym. Kino Tur to nie tylko opcja na wypoczynek czy oglądanie filmu, organizowane są tutaj często etiudy, spotkania ze sztuką czy noce filmowe, które cieszą się wielkim powodzeniem wśród młodych widzów.