Archiwum: Listopad 2015

Lis
30

Studia w Turku Obecna sytuacja na rynku wymusza na młodym człowieku ogrom pracy. Musi nie tylko uczyć się, ale i mieć jakieś doświadczenie by po edukacji podjąć prace. Dziś studia są czymś naturalnym, ponieważ wymusza to na nas rynek pracy. Pracodawca oczekuje osoby wyszkolonej i z kwalifikacjami. Dawniej turowianie zmuszeni byli wybierać pomiędzy uczelniami znajdującymi się daleko od miasta, czyli Poznań, Łódź czy Kalisz. Nie było to zbyt komfortowe rozwiązanie, ponieważ wiązało się z dojazdami, kosztami związanymi z mieszkaniem w obcym mieście. Dla wielu osób była to bariera nie do przeskoczenia. Naprzeciw nim wyszły władze uczelni w Koninie a konkretnie Wyższa Szkoła Zawodowa, która to postanowiła w Turku otworzyć wydział zamiejscowy. Dzięki takiej opcji mieszkańcy Turku oraz okolic mogliby skorzystać z opcji kształcenia się na miejscu. Dla potrzeb uczeni odnowiono i dostawano do użytku pomieszczenia mieszące się przy ulicy Milewskiego. Pomimo tylu udogodnień wiele osób nie zdecydowano się na taką naukę, powodów było wiele jednym z nich chyba mało przystępne kierunki studiowania takie jak wydział budownictw i instalacji komunalnych oraz technologiczny- przyrodniczy. Pierwsza edycja szkoły wyższej w Turku ruszyła już w roku 2006 i pomimo nie wielkiego zainteresowania kierunki i sam uczelnia zostały otwarte.

Lis
29

Fabryka wrażeń w Koninie Kiedy aura za oknem nie pozwala na spacery czy zabawę na placu zabaw, wówczas rodzice mają dylematy jak zając skutecznie dzień maluszkowi? W odpowiedzi na to powstała fabryka wrażeń, w której to dzieci w każdym wieku mogą się świetnie bawić. Na dużej przestrzeni ulokowano między innymi małpi gaj, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami. Naturalnie nie tylko dzieci mogą tutaj spędzać miło czas, ponieważ rodzic może wspólnie z malcem się bawić. Do ich dyspozycji pozostaje mini kosz czy mini kręgle. Fabryka wrażeń to adekwatna nazwa do możliwości, jakie daje to miejsce. Tutaj żadne dziecko nie będzie się nudziło. Maluchy mogą się wybiegać i spożytkować nadmiar energii, jaką posiadali. Co ważne wszystkie elementy Sali, jej wyposażenie jest przygotowane z myślą o dziecku, więc jak najbardziej bezpieczne? Oprócz zabawy na Sali zabaw dziecko może też wyprawić tutaj urodziny dla znajomych z klasy. Sala posiada oddzielny pokój gdzie można zjeść coś dobrego, po gadać i dalej się bawić na Sali zabaw. Jest to świetną opcja, z której korzysta coraz więcej rodziców. Dla nich naturalnie na Sali też znajdują się pewne udogodnienia, rodzice mogą zrelaksować się przy kubku kawy i odpoczywać, kiedy ich dziecko biega i świetnie się bawi. Fabryka wrażeń jest jednym z większych takich obiektów, które znajdują się w Koninie, dzięki takiej inicjatywie dzieci mają miejsce do zabawy nawet, kiedy pogoda na nią nie pozwala.

Lis
28

Transport w Koninie Nie wątpliwe ważnym aspektem dla rozwoju każdego miasta jest transport. Konin nie może na niego narzekać, ponieważ powstają tutaj wciąż nowe drogi krajowe oraz piękna autostrada A 2 Święcko- Strychów. Dzięki takiemu rozwiązaniu transport nawet z odległych miast przebiega szybko i sprawnie. Poza transportem krajowym nie możemy pominąć tego wewnętrznego, jaki dokonuje się w samym mieście, tutaj mamy kilka opcji do wyboru, jeśli chodzi o przemieszczanie się. Najbardziej popularnym jest transport miejski, czyli autobusy podmiejskie te kursują po całym mieście a sami zainteresowani mają do wyboru aż 55 autobusów. Kolejną opcją jest kolej, tą najczęściej przemieszczamy się do innych miejscowości czy dużych miast. Początki przygody Konina z koleją żelazną sięgają już wieku dwudziestego, obecnie z takiego transportu korzystają przede wszystkim studenci i osoby dojeżdżające do pracy. Oprócz trasy naziemnej Konin dysponuje również transportem wodnym. Rzeka Warta umożliwia w tym wypadku komunikacje z Wisłą i Odrą za pośrednictwem statków. Jeśli z kolei inseruje nas szybkie przemieszczanie się w odlegle tereny możemy skorzystać z opcji lotu samolotem, zapewnia to port lotniczy mieszczący się zaledwie 12 km od miasta w Kazimierzu biskupim. Transport w Koninie należy do bardzo rozbudowanego, mieszkańcy mają w tej kwestii olbrzymie pole do manewru.

Lis
24

Synagoga w Turku Turek był już od dawien dawna miejscem życia wielu społeczności. Datuje się, że już w osiemnastym wieku odnotowano na ziemiach tych ludność żydowską. W tym samy czasie nadano im też nazwiska i wpisano ich, jako mieszkańców Turku. Początkowo nie była to duża liczba, ponieważ tylko szesnaście rodzin z biegiem lat jednak zmieniło się to diametralnie. Liczba żydów na ziemiach tureckich zwiększyła się kilkanaście, w końcu osób tych było tak wiele, że w końcu postanowiono z myślą o nich stworzyć kościół, w którym mogliby się modlić. Pierwsza synagoga mieściła się przy ulicy Kaliskiej i była parterowym budynkiem, który nie do końca sprawdzał się w tej roli, dlatego też przez lata przebudowywano go i modernizowano. Z biegiem lat napięta sytuacja, jaka miała miejsce doprowadziła do wydzielenia rewiru żydowskiego i budowę nowej synagogi, tym razem przy ulicy Szerokiej. Budowla była jedyną taką w Wielkopolsce, co ważne charakteryzowała się prostotą i klasycyzmem. Synagoga była punktem centralnym dla żydów w wydzielonym fragmencie miasta. Z czasem zdecydowano o rozebraniu synagogi na rzecz powstającego kina tur. Dziś możemy tutaj korzystać z opcji, jakie daje nam kino i się relaksować. Pamięć jednak o tym miejscu została zachowana, ponieważ w 1994 odsłonięta została tutaj tablica pamiątkowa, która przypomina o pierwotnym obiekcie, jaki miał tutaj miejsce.

Lis
23

Przedszkola w Turku Dzieci do najmłodszych lat są w stanie chłonąć olbrzymią wiedzę. Aby ich rozwój przebiegał jak najlepiej zazwyczaj decydujemy się je posłać do przedszkola. Jest to specjalnie przygotowana placówka, w której dzieci nie tylko uczą się integracji w grupie, ale przede wszystkim samodzielności, socjalizacji. Wszystkie zadania, jakie realizuje z nimi pani przedszkolanka odbywają się na zasadzie luźnej zabawy, ponieważ tylko tak dziecko jest w stanie nauczyć się najwięcej. Jeśli chodzi o przedszkola w Turku nie możemy narzekać na ich liczbę, ponieważ jest imponująca, posiadamy kilka takich placówkę, które co roku oblegane są przez rodziców. Zapotrzebowanie na nie wciąż rośnie, więc na terenie miasta powstają prywatne placówki takie jak klubik dla dzieci, czy prywatne przedszkole Magiczna Chatka. Są one opcją dla rodziców, których dziecko nie dostało się do przedszkola lub na opiekę, kiedy rodzice są w pracy. Przedszkola pełnią bardzo ważną role w życiu małego człowieka, dlatego też muszą być odpowiednio przygotowane nie tylko pod względem merytorycznym, jeśli chodzi o kadrę nauczającą, ale też i praktycznym. Każde przedszkole posiada sale dostosowaną do potrzeb dziecka oraz plac zabaw, w którym dzieci bawią się podczas ładnej pogody. Nad całością, czyli bezpieczeństwem naszych dzieci czuwa pani przedszkolanka.